O dopasowaniu strategii handlowej do osobowości tradera

Ostatnimi czasy poświęciłem sporo czasu na poznanie i zastosowanie metody “Dopasowania strategii handlowej do osobowości tradera”.

Jakie są założenia tej metody?

Każdy z nas wykształcił swoją osobowość w wyniku połączenia tego co dostaliśmy od natury (cechy biologicze i psychologiczne) z wiedzą, umiejętnościami oraz przekonaniami, które nabyliśmy w wyniku doświadczeń. Wynikiem tego procesu jest nasza osobowość, czyli zestaw przekonań, preferencji oraz bezwarunkowych reakcji, które w pewnym stopniu definiują to kim w danym momencie jesteśmy. Jako człowiek (czy też wężej jako trader). Ten zestaw cech determinuje to w jaki sposób podejmujemy decyzje w tradingu. Uświadomienie sobie naszych silnych i słabych stron może nam pomóc zrozumieć dlaczego w naszych poprzednich transakcjach podjeliśmy takie a nie inne decyzje. Może nam również pomóc w odnalezieniu strategii czy też metody handlu, która jest DLA NAS najbardziej odpowiednia.

Co jeśli nie poznaliśmy samych siebie?

W takiej sytuacji, na rynku dodajemy sobie dodatkowego przeciwnika. Walczymy nie tylko przeciwko innym traderom ale również PRZECIWKO SAMEMU SOBIE. Przykład: w kontekście tradingu, każdy trader musi podjąć decyzję w jakim interwale czasowym handluje. Spektrum jest bardzo szerokie – od High Frequency Trading do wieloletniego inwestowania w wartość. Wielu traderów NIE WYBIERA interwału do tradingu. Wielu traderów przyjmuje strategie lub system, o którym przeczytali w internecie/na szkoleniu bez zastanowienia się czy ten intewał jest kompatybilny z ich stylem życia (który jest konsekwencją ich osobowości).

Jak poznać samego siebie?

Zadaj sobie następujące pytania (koniecznie zapisz na papierze/na komputerze odpowiedzi i wracaj do tego dokumentu regularnie):

1. Jakie są mocne/słabe strony mojej osobowości? Np. mocne strony: wysokie zdolności analityczne, umiejetność radzenia sobie ze stresem, słabe strony: brak konsekwencji w działaniu, strach przed podejmowaniem decyzji.

2. Jakie są moje reakcje emocjonalne podczas podejmowania decyzji (przed otwarciem pozycji, po otwarciu pozycji, gdy pozycja zaczyna przynosić zyski, gdy pozycja zaczyna przynosić straty, przed zamknięciem pozycji, po zamknięciu pozycji)? Najlepszym do tego narzędziem jest dziennik EMOCJI tradera. Wrzucamy print screen wykresu z punktami wyjścia i wejścia, i PODCZAS tradingu notujemy co czuliśmy w danym momencie.

3. Jaki jest mój styl życia? Czy pracuję na cały etat, pół etatu, czy skupiam się w pełni na tradingu? Czy jestem bardziej wydajny rano, w południe czy wieczorem? Czy czuje się komfortowo bedąc przyklejony do ekranu przez cały dzień czy wolę sprawdzić ceny raz dziennie a resztę czasu poświęcić na rozwój mojego warsztatu traderskiego? Trader, który pracuje na cały etat i jednocześnie handluje na niskich interwałach przez cały dzień i w nocy, jest prawie z definicji skazany na porażkę. Musi bowiem dzielić uwagę na dwa wymagające zajęcia i jeszcze znaleść czas na analizę swojego tradingu i rozwój. Uświadamiając sobie ograniczenia wynikające ze stylu życia, trader może przynajmniej rozważyć inne opcje – handel długoterminowy lub trend following wymaga otwarcia jednej, dwóch pozycji w tygodniu/miesiącu. W takiej sytuacji obciążenie czasowe, intelektualne i psychiczne jest dużo mniejsze. Trader ma również więcej czasu na podjęcie decyzji na chłodna i szanse sukcesu wzrastają radykalnie.

4. Testy osobowości. Np. test osobowości Myers-Briggs. Dla leniwych. Test klasyfikuje nas do jednego z 16 typów osobowości, i na końcu możemy przeczytać o naszych mocnych i słabych stronach. Wadą tego testu jest pewien rozrzut wyników. Za pierwszym razem gdy wykonałem ten test zostałem sklasyfikowany jako ENTJ, za drugim razem jako INTJ. Rozrzut może wynikać z faktu, że minęło sporo czasu pomiędzy pierwszym i drugim badaniem, a nasza osobowość nie jest stała. Zmienia się w konsekwencji naszych doświadczeń oraz świadomej pracy nad sobą. W kontekście tradingu, test okazał się dla mnie bardzo pomocny. Po wygooglowaniu terminu: “INTJ and trading” znalazłem bardzo ciekawy post, w którym dowiedziałem się, że mocne i słabe strony, które zidentifikowałem INDYWIDUALNIE pokrywają się w 100% z mocnymi i słabymi stronami, które najczęściej pojawiają się w przypadku traderów o osobowości INTJ.

Link do testu po angielsku:
https://www.16personalities.com/free-personality-test

To tyle na początek. Jeśli znacie inne sposoby poznania samego siebie lub metody amplifikacji mocnych stron/ograniczenia wpływu słabych stron (szczególnie dla typu INTJ lub ENTJ), podzielcie się wiedzą. Chciałbym również spotkać się osobiście w Warszawie z osobami, które są zainteresowane tematem (a szczególnie z osobami, które już mają osobiste doświadczenia) w celu wymiany doświadczeń i przemyśleń.

Na koniec zostawię jeszcze cytat z klasyka strategii Sun-Tzu, który daje do myślenia.

“Jeśli znasz swojego przeciwnika ora znasz samego siebie, nie musisz martwić się o wynik setek bitew. Jeśli znasz samego siebie ale nie znasz swojego przeciwnika, na każde zwycięstwo doświadczysz porażkę. Jeśli nie znasz ani samego siebie ani swojego przeciwnika, doznasz porażki w każdej bitwie.”

— Sun Tzu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s