Co może zabić Bitcoina?

Co mogłoby spowodować spadek ceny Bitcoina do zera?

Wydaje się, że są przynajmniej dwie możliwości.

1) Wszystkie (albo większość) rządów całkowicie zdelegalizowałaby BTC na swoim terytorium.
2) Powstałaby alternatywna kryptowaluta, która byłaby radykalnie lepsza od BTC.

DELEGALIZACJA KRYPTOWALUT

Przez delegalizację rozumiem, daleko idącą kryminalizację zarówno obrotu jak i samego posiadania bitcoinów. Sytuacja wyglądałaby podobnie jak w przypadku rządowych wojen z narkotykami. Za handel oraz posiadanie groziłyby wysokie kary – konfiskata majątku lub/oraz więzienie. Pomysł wydaje się absurdalny? Precedens w Chinach już mamy. Można argumentować, że obecny raid nie jest aż tak radykalny, ale nie ma żadnych obiektywnych przesłanek, które wskazywałyby na to, że sytuacja nie może się pogorszyć.

„Ale Chiny to nie USA i nie Europa, demokratyczne państwa nigdy nie posuną się do tak radykalnych kroków.”. W tym temacie warto przypomnieć co wydarzyło się 5 kwietnia 1933 w Stanach Zjednoczonych. Franklin D. Roosevelt wydał Executive Order 6102, czyli dekret mocą którego „zakazuje się gromadzenia i przechowywanie złotych monet, złotych sztabek oraz złotych certyfikatów na terenie kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.” Dekret nakazywał obywatelom zwrot większości posiadanego złota do 5 Maja 1933. W formie “rekomensaty”, Amerykanie otrzymali papierowego dolara. Niepoddanie się terrorowi prezydenta skutkowała karą w wysokości 10 tys dolarów (150 tys dzisiejszych dolarów) lub/oraz karą do 10 lat pozbawienia wolności. Podobny dekret został wydany w 1959 roku w Australii.

https://en.wikipedia.org/wiki/Executive_Order_6102

Gold-Certificate

GLOBALNY TOTALITARYZM

Aby wygrać wojnę ze społeczeństwem o utrzymanie monopolu oraz hegemonii w zakresie produkcji oraz dystrybucji pieniądza, rządy mogą ten cel zrealizować tylko wtedy tylko wtedy gdy będą ze sobą współpracować. W sytuacji gdy jedynie niektóre rządy zdecydują się zdelegalizować kryptowaluty, będziemy mieli do czynienia z sytuacją, którą dobrze znamy z historii ekonomicznej. Gdy rząd jednego kraju nakłada na swoich obywateli obostrzenia, wysokie podatki czy regulacje krępujące (lub całkowicie zakazujące) działalności gospodarczej, kapitał oraz talent z kraju opresji migruje do kraju, w którym swoboda działalności gospodarczej jest większa. Wczesne Stany Zjednoczone, Hong Kong, Singapur czy Szwajcaria były beneficjentami polityki wolnorynkowej nie tylko dlatego, że obywatele tych konkretnych państw mogli korzystać z przyrodzonej im wolności ekspresji gospodarczej, ale również dlatego, że migrował do nich kapitał i talent zaszczuty w krajach sąsiednich. Wydaje się, że największymi beneficjentami chińskiego autorytaryzmu będą azjatyckie kraje ościenne, takie jak Hong Kong, Singapur, Japonia i Korea. Biznes kryptowalutowy (giełdy, kopalnie, inwestorzy, dostawcy usług) będą przenosić swój kapitał oraz biznes za granicę.

GP_HongKong-1

OSTATNIE BASTIONY WOLNOŚCI GOSPODARCZEJ

Z punktu widzenia takich krajów jak Hong Kong, Singapur czy Szwajcaria, wydaje się, że najkorzystniejszą strategią byłoby kontynuowanie tradycji wolnościowej, czyli pozwolenie biznesom kryptowalutowym na w pełni legalne oraz bezproblemowe funkcjonowanie. Im większy zamordyzm pozostałych krajów, tym bardziej te kraje skorzystałyby na dynamicznie rozwijającym się rynku kryptowalut.

Zasadnicze pytanie z punktu widzenia inwestorów kryptowalutowych, to pytanie o przyszłe decyzje rządów wszystkich pozostałych krajów. Musimy pamiętać, że obecnie chyba wszystkie rządy na świecie korzystają z “dobrodziejstw” papierowego pieniądza oraz systemu rezerwy cząstkowej. Kontrola nad podażą pieniądza, przywileje oligarchiczne pozwalające bankom komercyjnym na tworzenie kredytu z powietrza oraz postępująca walka z fizycznym środkiem płatniczym (złoto oraz gotówka), to objawy tej samej totalitarnej polityki. Dodatkowym problemem jest globalistyczny nadzór nad decyzjami podległych państw, w ramach instytucji takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy czy Bank Rozrachunków Międzynarodowych. Kraje silniejsze, oraz instytucje (z nazwy międzynarodowe, a w rzeczywistości zdominowane przez niektóre kraje) groźbami oraz szantażem wymuszają na pozostałych krajach podporządkowanie się wyznaczonej przez nich polityce monetarnej. Najlepszym przykładem na to, że nawet takie oazy wolności jak Szwajcaria nie są wolne od postępującego globalnego totalitaryzmu było zmuszenie Szwajcarii przez Stany Zjednoczone oraz Niemcy do rezygnacji z tajemnicy bankowej.

US-Swiss-Banking-Secrecy

BITCOINA NIE DA SIĘ ZNISZCZYĆ

Argument wskazujący na to, że rządy fizycznie nie są w stanie zniszczyć Bitcoina, ponieważ jest on globalnie rozproszony, więc żeby “wyłączyć” Bitcoina, musieliby wyłączyć Internet jest zupełnie nie trafiony. Aby zniszczyć Bitcoina wcale nie muszą posuwać się do tak radykalnych kroków – wystarczy, że wszystkie rządy zrobią to co zrobili Chińczycy.

Obecna cena Bitcoina (oraz oczekiwania co do jej przyszłego wzrostu) jest uzasadniona tylko wtedy gdy zakładamy, że posiadanie oraz handel bitcoinami jest legalny. Cena może rosnąć tylko wtedy gdy na rynek wpływa nowy kapitał. A kapitał będzie wpływał tylko wtedy gdy ludziom (którzy jeszcze nie wymienili swoich papierów na kryptowaluty) nie będą groziły sankcje kryminalne za posiadanie kryptowalut.

Można argumentować, że przykład prohibicji na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych, lub kryminalizacja posiadania narkotyków we współczesnym świecie, nigdy nie wyeliminowała alkoholu oraz narkotyków z rynków, a jedynie doprowadziły do przesunięcia ich do szarej strefy. To jest oczywiście prawda, tylko musimy zadać sobie pytanie: czy cena Bitcoina może rosnąć w przypadku gdy w większości państw na świecie za posiadanie kryptowalut będą grozić sankcje finansowe lub więzienie?

O drugim zagrożeniu, następnym razem.

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś otrzymywać powiadomienia o kolejnych, polub nas na facebooku.

https://www.facebook.com/freedomhubpl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s