Ile zarabiałby Robert Lewandowski gdyby grał w Polsce partii Razem?

Prasa podaje, że Robert Lewandowski w 2014 roku zarobił 107 mln zł brutto. Ponad 95% tej kwoty zapłaciła mu Borussia Dortmund i Bayern Monachium, pozostała kwota to dochody z umów reklamowych.

http://www.sport.pl/pilka/zarobki_lewandowskiego.html

W Niemczech Lewandowski płaci 47.5% podatek od swoich dochodów, czyli z zarobionych 107 mln zł ponad 50 milionów oddaje fiskusowi. Na czysto zostaje mu 57 milionów. Dla uproszcenia uznamy, że wszystkie dochody pochodzą z kontraktów piłkarskich.

Ile zapłaciłby Lewandowski gdyby grał w polskim klubie na takim samym kontrakcie brutto, a w kraju rządziłaby partia Razem?

Towarzysze Zusammenowcy proponują następujący system oparty na progresji podatkowej:

0% – do 12 tys rocznie

22% – nie podali do jakiej kwoty, założmy, że będzie to 48 tys rocznie

33% – nie podali do jakiej kwoty, założmy, że będzie to 72 tys rocznie

44% – powyżej 120 tys rocznie (10 tys miesięcznie)

55% – powyżej 250 tys rocznie (20 tys miesięcznie)

75% – powyżej 500 tys rocznie (40 tys miesięcznie)

Jak pokazuje tabela poniżej, Lewandowski w raju Razemowców musiałby zapłacić ponad 80 mln złotych podatku. Na czysto zarobiłby 26.8 miliona złotych, czyli prawie 2 RAZY MNIEJ niż Niemczech przy tym samym koszcie dla klubu (107 milionów złotych).

tabela1

Aby polski klub w państwie Razem mógł konkurować o Lewandowskiego, musiałby mu zapłacić 230 milionów złotych brutto, czyli o 123 miliony więcej niż klub niemiecki.

tabela2

A teraz wyobraź sobie jak wyglądałaby sytuacja odwrotna? Jak wyglądałaby sytuacja polskich klubów gdybyśmy obecny podatek dochodowy w Polsce zastąpili 10% podatkiem liniowym?

W takiej sytuacji polski klub aby zagwarantować Lewandowskiemu taką samą płacę netto jak w Niemczech musiałby „wyłożyć” jedynie 60 milionów złotych.

tabela3

Polskie kluby już teraz mają ogromne trudności w konkurowaniu z dużo bogatszymi klubami Zachodniej Europy ze względu na mniejsze budżety. System podatkowy proponowany przez Razem byłby zastrzykiem śmierci dla profesjonalej piłki w Polsce. Ale nie tylko dla piłki. Dla wszystkich innych zawodowych sportowców oraz dla wysokopłacanych grafików komputerowych, reżyserów, aktorów, menedżerów czy programistów.

Tysiące utalentowanych ludzi uciekłoby z fioletowego raju przed nienasyconym lewiatanem. Dał im przykład Gerrard Depardieu, jak uciekać mamy. Aktor w 2014 roku wyemigrował z Francji do Rosji, po tym jak socjalista Franciszek Hollande tymczasowo wprowadził 75% podatek od najlepiej zarabiających nad Sekwaną.

Drogi są dwie.

Albo wysokie podatki i utalentowani Polacy za granicą. Albo niskie podatki i utalentowani Polacy w Polsce.

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś otrzymywać powiadomienia o kolejnych, polub nas na facebook’u.

https://www.facebook.com/freedomhubpl/

5 uwag do wpisu “Ile zarabiałby Robert Lewandowski gdyby grał w Polsce partii Razem?

 1. Czy to jest jakiś żart ? Nie warto zastanowić się nad większymi podatkami dla wyższych dochodów i niższymi dla niższych dochodów ponieważ jakiś tam piłkarzyna zamiast 57 zarobi 26 mln zł ? SERIO ? Ja akurat nie muszę się martwić o wikt i opierunek, choć nie dysponuję piłkarskim budżetem, ale z tego co czytam to w Polsce ponad połowa ludzi zarabia poniżej 2500 zł/mc. Czy wolę żeby oni mieli ciutkę (pareset złotych dajmy na to) więcej dla siebie, ale czy multimilioner parędziesiąt milionów mniej ? – WYBÓR JEST CHYBA PROSTY.

  Polubienie

  • A pomyśałeś o tym, że 100 mln, które piłkarz wydaje to 100 mln dochodów dla przedsiębiorców i ich pracowników. Tobie się wydaje, że ludzie z uśmiechem na twarzy oddadzą 75% swoich dochodów. Nie, poprostu przeniosą się do takiego kraju, w którym zapłacą 10%. Co lepsze, 10% ze 100 mln czy 0?

   Polubienie

  • Wysokimi podatkami nie dokopiesz bogatym. Dystrybutorzy luksusowych samochodów, sklepy z drogimi ubraniami, restauracje, kluby, producenci jachtów, deweloperzy luksusowych apartementów NIE ZATRUDNIĄ pracowników, bo nie będzie popytu. Myślisz, że polepszasz ich sytuacje a w rzeczywistości dajesz im po dupie.

   Polubienie

  • Po pierwsze dlatego, że polskie kluby mają za niskie budżety w porównaniu z niemieckimi. Po drugie, niższe podatki nie są tożsame z niskimi podatki. Są niższe niż w Niemczech, ale cały czas wysokie. Artykuł nie sugeruje, że Lewandowski NAPEWNO grałby w Polsce gdyby podatki były niskie. Ale NAPEWNO polskie kluby miałyby łatiwej kupować droższych i bardziej utalentowanych piłkarzy, gdyby podatki wynosiły 10%. A gdyby wynosiły 75% to klubów nie stać by było nawet na tych, których zatrudniają dzisiaj.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s