Jak handel międzynarodowy chroni nas przed wojną?

Handel oraz inwestycje międzynarodowe to nie tylko źródło dobrobytu w czasach pokoju, ale również polisa ubezpieczeniowa na wypadek wojny.

Każdy rząd, który rozważa dokonanie agresji militarnej na terenie kraju, z którym utrzymuje intensywną wymianę gospodarczą musi liczyć się z utratą korzyści ekonomicznych wynikających ze wzajmnej wymiany gospodarczej. Im większy wolumen handlu oraz inwestycji tym wyższa kwota utraconych korzyści, a tym samym mniej korzystny wynik analizy kosztów/korzyści planowanego ataku.

Agresor musi się liczyć z tym, że zaatakowane państwo (oraz jego sojusznicy) może wprowadzić zakaz eksportu z kraju agresora. Zaatakowane państwo może zabronić eksportu dóbr do kraju agresora, których ten nie jest w stanie pozyskać z innych rynków, albo musi za nie płacić drożej. Agresor musi się liczyć z tym, że zaatakowany rząd dokona przejęcia lub zniszczenia środków produkcji znajdujących się na terenie zaatakowanego państwa, których właścicielem są podmioty z kraju agresora.

Dla agresora oznacza to spadek dochodów lokalnych eksporterów, wzrost bezrobocia, problem z pozyskaniem importowanych dóbr koniecznych do produkcji przez lokalne przedsiębiorstwa. Wszystkie powyższe prowadzą do spadku dochodów podatkowych, a tym samym osłabiania siły finansowej agresora. Spadek przychodów lub konieczność wstrzymania produkcji w lokalnych firmach w kraju agresora oznaczać będzie również opór polityczny ze strony wpływowych właścicieli czynników produkcji.

Nie tylko siła militarna ale również intensywność wzajemnej współpracy handlowej jest polisą ubezpieczniową przeciwko konfliktom zbrojnym.

Kto jest przeciwnikiem wolnego handlu, ten jest przeciwnikiem pokoju.

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś otrzymywać powiadomienia o kolejnych, polub nas na facebook’u.

https://www.facebook.com/freedomhubpl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s