Jak zmiany stóp procentowych głównych walut mogą wpłynąć na cenę Bitcoina?

CZYNNIKI NEGATYWNE – ZAGROŻENIA

Podwyższenie stóp procentowych będzie wywierać negatywną presję na cenę bitcoinów, ponieważ każdy punkt procentowy dodatkowego zwrotu na dolarze, euro czy złotówce czyni te waluty bardziej atrakcyjnymi jako potencjalne aktywo w portfelu inwestorów. W reakcji (albo jeszcze wcześniej, w oczekiwaniu) na podwyższenie stóp, część inwestorów może zdecydować się na zmniejszenie swojej ekspozycji na bitcoiny, i zastąpienie ich obligacjami/depozytami bankowymi.

Inni inwestorzy, ci którzy nie posiadają bitcoinów ale rozważali ich zakup, mogą albo zupełnie z tego pomysłu zrezygnować albo zakupić ich mniejszą ilość.

Jeszcze inni, przewidując zachowanie pierwszej i drugiej grupy, mogą sprzedać swoje bitcoiny ze strachu przed spadkiem cen.

Pierwsza i trzecia grupa spowodują zwiększenie podaży na rynku, a druga nie wygeneruje dodatkowego popytu (w porównaniu do alternatywnej sytuacji, gdyby stopy nie wzrosły).

CZYNNIKI POZYTYWNE – SZANSE

Gdy stopy procentowe rosną, ceny obligacji spadają. Inwestorzy, którzy posiadają w swoim portfelu papiery dłużne mogą zdecydować się na ich sprzedaż lub zmniejszenie ekspozycji na to aktywo. Gotówkę, którą otrzymają jako zapłatę za sprzedane obligacje, będą chcieli zainwestować w inny instrument. Potencjalnie może to być Bitcoin.

Podniesienie stóp procentowych najprawdopodniej wpływanie również negatywnie na ceny akcji. Wyższe stopy procentowe oznaczają wyższe koszty obsługi długu, a dodatkowe koszty oznaczają niższy zysk netto (sytuacja ta niedotyczy banków). Mniejsze zyski prowadzą do niższych inwestycji, ograniczania zatrudnienia i cięcia kosztów. Gospodarka zwalnia, oczekiwane zyski spadają a w raz z nimi ceny akcji (wyceny przedsiębiorstw). Inwestorzy, którzy posiadają w swoim portelu akcje oczekując spadku ich cen, mogą rozpocząć ich wyprzedaż. Podobnie jak w przypadku obligacji, środki pochodzące ze sprzedaży będą chcieli zainwestować w inny instrument. Potencjalnie może to być Bitcoin.

O tym czy Bitcoin będzie interesującym aktywem dla inwestorów sprzedających akcje i obligacje, zależy również od tego w jakim trendzie jest Bitcoin w krótkim oraz średnim terminie. Wzrostowy trend to dodatkowy (techniczny) czynnik powodujący, że Bitcoin może być interesującą alternatywą inwestycyjną dla inwestorów pozbywających się obligacji i akcji.

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś otrzymywać powiadomienia o kolejnych, polub nas na facebook’u.

https://www.facebook.com/freedomhubpl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s