Spekulanci – szkodzą czy pomagają?

Spekulanci kupują dane aktywa dzisiaj oczekując, że cena wzrośnie w przyszłości; oraz sprzedają dzisiaj gdy oczekują, że cena spadnie w przyszłości. Gdy kupują dzisiaj, powodują, że cena zaczyna wzrastać. Jeżeli cena wzrośnie jeszcze bardziej w przyszłości; spekulanci sprzedają po wyższej cenie oraz realizują zyski. Gdy sprzedają w przyszłości prowadzą do zwiększenia podaży, a zwiększona podaż doprowadza do spadku cen. Aby zrozumieć jaki wpływ na rynek ma aktywność spekulantów musimy porównać dwa scenariusze:

1) Zachowanie cen na rynku bez udziału spekulantów.

2) Zachowanie cen na rynku z udziałem spekulantów.

RYNEK Z NISKIMI CENAMI

W pierwszym scenariuszu niskie ceny dzisiaj powodują, że popyt konsumentów jest duży co powoduje wyprzedaż zapasów z magazynów (czyli zmieniejszenie dostępnej podaży w przyszłości). Niskie ceny oznaczają również niższe dochody dla producentów, a niższe dochody oznaczają niższe inwestycje w rozbudowywanie bazy produkcyjnej. Mniejsze inwestycje dzisiaj oznaczają niższą produkcję w przyszłości. Te dwa czynniki: zmniejszenie zapasów oraz brak inwestycji w zwiększanie produkcji mogą doprowadzić do gwałtownego wzrostu cen w przyszłości.

W drugim scenariuszu, oprócz sił popytu, podaży oraz interwencji rządowych pojawia się dodatkowy czynnik, który prowadzi do zmian cen na rynków. Ten czynnik to kapitał zaangażowany przez spekulantów.

Spekulanci, którzy prawidłowo rozpoznają sytuację zaczynają skupować aktywa dzisiaj w oczekiwaniu na wzrost cen w przyszłości. Jeżeli ceny w przyszłości wzrosną, spekulanci zaczną wyprzedawać aktywa co spowoduje spadek cen.

Efekt spekulacji2

Jeżeli spekulanci prawidłowo przewidzą przyszłą sytuację na rynku, ich działania doprowadzą do mniejszej zmienności cen z pożytkiem dla konsumentów oraz producentów. Wzrost cen o 10% jest mniej dotkliwy dla konsumetów niż wzrost o 50%. Uśredniając ceny w czasie spekulanci niwelują wahania cen wynikające z cykliczności rynków oraz szkodliwych działań polityków (np. sztuczne zaniżanie cen, które prowadzi do wycofywania się producentów z rynku).

Zyski, które spekulanci osiągają w wyniku swojej działalności są zapłatą za usługę ograniczania zmienności na rynkach. Należy przy tym pamiętać, że spekulanci tylko wtedy zarobią, jeżeli prawidłowo przewidzą przyszłe zmiany cen.

Jeżeli spekulant pomyli się w ocenie obecnych oraz przyszłych cen, oraz kupi wtedy gdy ceny są wysokie a sprzeda gdy ceny będą niskie, wtedy jego działania doprowadzą do zwiększenia zmienności na rynku. Większa zmienność jest spowodowana tym, że spekulant, który popełnia błąd kupuje drogie aktywa (dodatkowo podbijąjąc jego cenę) oraz w przyszłości starając się ograniczyć straty sprzedaje tanie aktywo (dodatkowo obniżając jego cenę). Spekulant, który popełnił błąd w ocenie sytuacji rynkowej doprowadził do zwiększenia zmienności na rynku. Jest to negatywna sytuacja dla innych uczestników rynku, za którą spekulant musi zapłacić z własnych pieniędzy.

Skuteczni spekulanci są bardzo ważnymi uczestnikami efektywnych rynków. Spekulanci są wynagradzani wtedy gdy prawidłowo wykonują usługę zmniejszania zmienności na rynkach. Spekulanci wypłacają odszkodowania innych uczesnitkom  gdy niewłaściwie wykonują swoją pracę (jako rekompensata za straty spowodowowane zwiększeniem zmienności cen).

Jeżeli chcemy mieć stabilną oraz dobrze prosperującą gospodarkę powinniśmy cieszyć się za każdym razem gdy spekulanci osiągają zyski. Zysk spekulantów jest znakiem, że prawidłowo wykonali swoją usługę i rynek jest bardziej stabilny niż wtedy gdyby spekulanci nie byli na nim zaangażowani.

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś otrzymywać powiadomienia o kolejnych, polub nas na facebook’u.

https://www.facebook.com/freedomhubpl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s