Czy warszawska giełda oraz złoty tracą z powodu rządów PiS?

W ostatnich czasach w mediach socjal-demokratycznych bardzo popularna jest teza sugerująca, że osłabienie złotówki oraz spadki na polskiej giełdzie to konsekwenja nieudolnych rządów PiSu.

Kamil Sikora z portalu natemat.pl posiłkuje się „starannie wyselekcjonowanymi” wykresami indeksu warszawskiej giełdy WIG, WIG20 oraz wykresami rynku walutowego pokazującymi cenę złotówki wyrażonej w dolarze, euro oraz franku szwajcarskim.

http://natemat.pl/164839,7-wykresow-ktore-pokazuja-jak-wyglada-polska-gospodarka-po-miesiacu-rzadow-pis-nie-jest-dobrze

Pan Sikora starannie wybrał zakres czasowy wykresów, aby udowodnić tezę, że zmiana rządu natychmiast doprowadziła do spadków na giełdzie oraz osłabienia złotówki. Nie pokazał jaki był długoterminowy trend na giełdzie oraz na polskiej złotówce przed objęciem władzy przez PiS. Nie pokazał również jak rozwijała się sytuacja cztery miesiące po opublikowaniu artykułu (WIG20 wzrósł o prawie 20%, złotówka się umocnilła, ale kolejnego artykułu pan ekonomysta nie raczył napisać).

pic_1

pic_2pic_3

Dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku osłabiania się złotówki.

pic_5

Może warto byłoby się również przyjrzeć jak wygląda indeks WIG po 8 latach rządów PO?

pic_6

Są dwie możliwości, które pozwolą nam zrozumieć proces myślowy, którym kierował się Pan Sikora pisząc ten artykuł. Albo pan ekonomysta jest kompletnym ignorantem ekonomicznym i rzeczywiście wierzy, że polska, niemiecka i brytyjska giełda w tak radykalny sposób mogła zareagować na zmianę rządu w Polsce, albo… jest zwykłym manipulantem a swoich czytelników rekrutuje z tej pierwszej kategorii.

Do tego samegu sortu „specjalistów” zapisała się żona Radosława Sikorskiego, Anne Applebaum, która na twiterze pisze: „Dlaczego polityka ma znaczenie: Polska giełda traci 50 miliardów dolarów jako bezpośredni rezultat działań rządu.”

pic_7

O CO CHODZI?

Siła polskiej giełdy oraz złotówki jest w ogromnym stopniu zależna od koniunktury światowej. W połowie 2014 Rezerwa Federalna, czyli bank centralny Stanów Zjednoczonych zakończył trzeci etap tzw. Luzowania Ilościowego (Quantitative Easing) oraz zapowiedział rozpoczęcie podwyżki stóp procentowych. Skutkiem tych decyzji było radykalne umocnienie się dolara oraz osłabienie większości większości walut na całym świecie. Osłabienie w stosunku do dolara dotknęło zarówno waluty naszego regionu (czeska korona, złotówka, węgierski forint), waluty azjatyckie (jen) ale także euro.

CZESKA KORONA WYRAŻONA W DOLARACH

pic_8

ZŁOTÓWKA

pic_9

FORINT

pic_10

JEN

pic_11

EURO

pic_12

Polska giełda jest również bardzo silnie zależna od koniunktury na swiecie, a od połowy poprzedniego roku gospodarka światowa coraz większymi krokami zbliża się do kolejnej recesji i kryzysu na rynkach finansowych. Giełda niemiecka, japońska, chińska oraz brytyjska są w trendzie spadkowym już od drugiego kwartału 2015 roku.

GIEŁDA WE FRANKFURCIE

pic_13

GIEŁDA SZANGHAJSKA

pic_15

GIEŁDA LONDYŃSKA

pic_16

Wszystkie giełdy na świecie są ze sobą skorelowane. Wynika to z silnych powiązań gospodarczych, które powstały w wyniku procesu globalizacji oraz gwałtownego wzrostu handlu międzynarodowego. Koniunktura na małych rynkach takich jak Polska jest bardzo mocno powiązana z koniunkturą światową, która jest głównie uzależniona od wzrostu na największych rynkach takich jak Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia czy strefa Euro. Sugerowanie, że kilkumiesięczny trend na polskim rynku akcji czy wycena złotego zależy tylko od dwóch czy trzech decyzji rządu PiS świadczy o zerowym zrozumieniu funkcjonowaniu gospodarki oraz rynków kapitałowych. Albo o celowej manipulacji.

Czy to oznacza, że polityka gospodarcza, fiskalna czy monetarna w Polsce jest bez znaczenia w kontekście przyszłej wyceny złotego oraz giełdy w Warszawie? Absolutnie nie. Właściwa polityka gospodarcza, fiskalna i monetarna jest niezwykle ważna i potencjalnie mogłaby spowodować, że polska giełda i złoty mogłyby się umacniać nawet w przypadku spowolnienia gospodarczego na świecie.

Polityka gospodarcza rządu PiS jest oczywiście bardzo szkodliwa dla polskiej gospodarki. Program 600-, ustawa ograniczająca prawo własności w dysponowaniu ziemią rolną, zwiększanie opodatkowania sektora bankowego oraz sklepów wielkopowierzchniowych są to wszystko bardzo szkodliwe ustawy, za które zapłacą Polacy.

Zmiana polityki gospodarczej z socjal-demokratycznej na narodowo-socjalistyczną nie jest żadnym rozwiązaniem i doprowadzi do takich samych rezultatów (zwiększenie obciążeń podatkowych oraz długu publicznego). Polacy zamiast się bogadzić, będą każdego roku pracować coraz dłużej i coraz ciężej na armię biurokratów.

Aby dokonać prawdziwego „cudu” gospodarczego potrzebne są radykalne zmiany w polityce gospodarczej, takie jak:

– radykalne obniżenie podatków (z likwidacją podatku dochodowego włącznie)

– likwidacja 95% regulacji (zarówno polskich jak i unijnych), które powstały po 1989 roku, a które hamują rozwój przedsiębiorczośći i innowacyjności (powrót do Ustawy Wilczka)

– zmiana charakteru współpracy z krajami europejskimi na model szwajcarki/norweski (Polska poza Unią Europejską, ale w strefie Schengen)

– podpisanie traktatów o wolnym handlu z największymi gospodarkami świata (TTIP to nie jest traktat o wolnym handlu tylko traktat o ochronie przywilejów korporacji amerykańskich i europejskich)

– likwidacja banku centralnego i przejście na walutę opartą na złocie lub emisja lokalnej kryptowaluty typu Bitcoin, w której podaż pieniądza jest zapisana w algorytmie kryptowaluty i nie może być zmieniona

– ograniczenie ministerstw do sześciu (jedno mniej niż w Szwajcarii)

– prywatyzacja spółek skarbu państwa, służby zdrowia

– decentralizacja (przekazanie większości władzy do samorzadów)

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś otrzymywać powiadomienia o kolejnych postach, polub nas na facebook’u.

https://www.facebook.com/freedomhubpl/

 

 

3 uwagi do wpisu “Czy warszawska giełda oraz złoty tracą z powodu rządów PiS?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s