Płacz, krzyk i frank szwajcarski

Piętnastego stycznia Szwajcarski Bank Centralny zaprzestał manipulacji kursem EUR/CHF co doprowadziło do gwałtownego umocnienia się szwajcarskiej waluty. W ciągu jednego dnia kurs złotówki do franka skoczył o ok. 20%. Uwolnienie kursu ucieszyło zwolenników wolnego rynku na całym świecie oraz niezmiernie zasmuciło około 700 tys. polskich konsumentów, którzy kilka lat temu wzięli kredyt mieszkaniowy we franku szwajcarskim.

Wielu ‘frankowiczów’ narzeka obecnie że będą musieli płacić wyższą ratę kredytową. Zapominają jednak o tym, że od 2007 dzięki niższym stopom procentowym w Szwajcarii oraz relatywnie korzystnym (w porównaniu do dzisiejszego) kursie walutowym udało im się zaoszczędzić na wysokości odsetek w porównaniu z osobą, która wzięła kredyt w złotówkach.

Na wysokość miesięcznej raty kredytowej wpływają trzy czynniki:

  1. Referencyjna stopa procentowa
  2. Marża banku
  3. Kurs walutowy(tylko w przypadku kredytu walutowego)

W przypadku punktów a. oraz b. osoby posiadające kredyt we frankach przez ostatnie siedem lat miały korzystniejsze warunki kredytowe niż osoby posiadające kredyt w złotówkach. Wynika to z faktu, że stopy procentowe w Szwajcarii były niższe niż w Polsce oraz że marże, które banki dodawały do referencyjnych stóp procentowych, były niższe dla kredytów we frankach. ‘Zapłatą’ za korzystniejsze warunki dla frankowiczów była konieczność wzięcia na siebie dwóch ryzyk:

 1. Ryzyka stopy procentowej – czyli ryzyka, że stopy procentowe w Szwajcarii wzrosną, a w konsekwencji spowoduje to wzrost wysokości raty kredytowej.
 2. Ryzyka kursu walutowego – czyli ryzyka, że frank się umocni w stosunku do złotówki, co również doprowadzi do wzrostu raty kredytowej.

‘FRANKOWICZ’ VS ‘ZŁOTÓWKOWICZ’

Porównując wysokość odsetek, które zapłacił ‘frankowicz’ i ‘złotówkowicz’ okazuje sie, że ten pierwszy w przeciągu siedmiu lat zapłacił ponad 20 tys. zł mniej odsetek dla kredytu na 400 tys. PLN.

W publicznie dostępnym formularzu możesz zweryfikować moje kalkulacje:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1eDDwd5cQPmAnJEjbfwRLw5pU1dg6L2vwlRgcKp9qjvg/edit?usp=sharing

W symulacji przyjąłem następujące założenia:

 • wysokość kredytu – 400 tys. PLN
 • dla uproszczenia przyjąłem, że klient od 2007 do 2014 spłacał tylko odsetki
 • marża dla kredytu w PLN 2%, dla kredytu w CHF 3.5%

WNIOSKI DLA DEBATY PUBLICZNEJ

Obecnie w mediach toczy się debata publiczna na temat różnego rodzaju ‘pomocy’ dla frankowiczów typu:

 • wymuszenie na bankach zamrożenia kursu CHF/PLN na poziomie z grudnia 2014
 • dopłata rządowa do różnicy pomiędzy “starą” a “nową” ratą kredytową

Pomijając fakt, że do stycznia 2015 to statystyczny ‘złotówkowicz’ zapłacił więcej odsetek niż statystyczny ‘frankowicz’ wszelkie pomysły jakiejkolwiek ‘pomocy’ czy ogólnie mówiąc ingerencji w umowę między kredytobiorcą oraz bankiem uznać należy za skandaliczne.

Dlaczego?

Gdy rząd ‘pomaga’ nie robi tego z prywatnych pieniędzy Ewy Kopacz, ministra Szczurka czy jakiegokolwiek innego ministra tylko robi to z pięniędzy poprzednio zrabowanych(w języku polityków ‘pobranych’) w podatkach. Należy sobie zadać pytanie: “Dlaczego ktoś kto wynajmuje mieszkanie i nie ma kredytu ma płacić za to, że ktoś inny chciał “przyoszczędzić” na racie i wziął na siebie ryzyko kursowe?”. Pomagając temu pierwszemu, krzywdzimy tego drugiego. W końcu ‘dopłaty rządowe’ do raty tego pierwszego będą pochodzić z podatków tego drugiego. Tego typu redestrybucja jest zakamuflowanym aktem kradzieży. Gdyby Kowalski ukradł 200zł Majewskiemu, i przekazał je Frankowskiemu na ‘wyrównanie’ raty kretowej to poszedł by za to siedzieć. Czy moralna interpretacja tego czynu powinna być różna gdy te same 200zł ukradnie minister Szczurek w podatkach i przekaże Frankowskiemu?

Po drugie należy się zapytać “Co jest takiego nadzwyczajnego w kłopotach frankowiczów?”. Każdego dnia miliony Polaków podejmuą różnego rodzaju decyzje, które wiążą się z ryzykiem finansowym. Czy rząd będzie dopłacał do budżetu osób, które wybiorą się na wycieczkę do Hiszpanii i okaże się, że tuż przed wylotem kurs EUR/PLN, czyli wszystkie wydatki w Hiszpanii będą wyższe? Czy rząd będzie dopłacał do budżetu inwestorów, którzy zainwestowali w spółkę ‘Jastrzębska Spółka Węglowa’ i okazało się, że kurs tej spółki spadł poniżej ceny zakupu? Czy rząd dopłaci do budżetu domowego gdy cena benzyny znowu wzrośnie?

Po trzecie, jakakolwiek ‘pomoc’ dla ‘frankowiczów’ prowadzi do ogromnej szkody moralnej. Jest to sygnał dla ludzi, że nie muszą ponosić odpowiedzialności osobistej za swoje decyzje. Po co czytać umowę kredytową oraz po co mi wiedzieć co to jest ryzyko stopy procentowej czy kursu walutowego skoro Państwo i tak przyjdzie z pomocą gdy coś pójdzie nie tak.

Człowiek musi ponosić odpowiedzialność osobistą za swoje decyzje. Odpowiedzialność to rozwój. Rządowa opiekuńczość to zastój. Dlatego pytanie o ‘pomoc’ dla frankowiczów to pytanie czy jesteśmy gotowi na kolejne stado sępów, które ustawią się do kolejki o pięniądze odpowiedzialnych Polaków.


Wolność, Własność, Odpowiedzialność

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub nas na facebook’u: https://www.facebook.com/freedomhubpl/

4 uwagi do wpisu “Płacz, krzyk i frank szwajcarski

 1. Masz Wolność Masz Własność to możesz być odpowiedzialny jako przedsiębiorczy Polak prowadzący działalność nie płacisz podatków (optymalizujesz wydatk/inwestycjei 😉 więc nikt nic nie odbierze, Twoja wolność i własność rośnie więc nie ma co beczeć Rząd niech wyciągnie łapy po podatki od kapitału nie polskiego który Polaków uprzedmiotawia i traktuje jak tanią siłę roboczą i rynek zbytu oraz likwiduje bezpardonowo konkurencję lokalną .. ale do tego trzeba mieć jaja

  Polubienie

  • Nie bardzo rozumiem dlaczego kredyt z banku zagranicznego miałby bardziej uprzedmiotawać człowieka niż kredyt w banku polskim. Podatek dochodowy wogóle nie powinien istnieć, a jeżeli już to na minimalnym poziomie(max. 5%) i dla wszystkich taki sam. Dzisiaj faktycznie kapitał zagraniczny jest uprzywilejowany w porównaniu do polskiego(np. specjalne strefy ekonomiczne). Rozwiązaniem nie jest zwiększenie opodatkowania firm zagranicznych tylko zlikwidowanie opodatkowania firm z kapitałem polskim.

   Polubienie

 2. Mam pytanie. Niektórzy rzucają postulat, żeby rząd za pomocą przymusu państwowego zmienił postanowienia umów kredytowych w taki sposób, aby przewalutować frankowiczom (chyba tylko tym, którzy tego chcą) kredyt na złotowy po kursie udzielenia kredytu i przeliczyć odsetki tak jak przy kredycie złotowym. Oczywiście wciąż oznaczałoby to zdejmowanie z frankowiczów konsekwencji ich własnych decyzji, co jest fatalnym sygnałem moralnym dla nich oraz dyskryminacją wobec pozostałych kredytobiorców (np. złotowych, euro itd.), którzy takiej pomocy (cofnięcie konsekwencji) nie otrzymali, ale jeśli dobrze zrozumiałem, finansowo nie byłoby w tym straty podatnika? (Rzecz jasna przy założeniu, że trzebaby wtedy też przeliczyć tym kredytobiorcom podatki, które płacili :>)

  Polubienie

 3. 1) To by potwierdziło już dosyć dobrze znaną prawdę, że Polska nie jest państwem prawa. Jeżeli urzędnik czy polityk może wpływać na umowę między dwoma podmiotami to jest to jeden z najgorszych sygnałów dla inwestorów. Załóżmy, że inwestor buduje fabrykę w Polsce na kredyt. Jaką ma pewność, że rząd podążąjac wytartyki ścieżkami nie weźmie się następnym razem za manipulowanie oprocentowaniem kredytów inwestycyjnych? 2) Taka decyzja będzie postrzegana przez agencje ratingowe jako zwiększenie ryzyka politycznego Polski, co może doprowadzić do pogorszenia ryzyka kredytowego Polski. Gorszy rating kredytowy to potencjalnie wyższe oprocentowanie naszego długu czyli dodatkowy koszt dla każdego podatnika. 3) Jeżeli rząd by taką decyzję podjął to ktoś by to musiał wdrożyć. Musieliby zatrudnić kolejnych urzędników do kontrolowania czy banki faktycznie zrobiły to co chciał rząd. Kolejni urzędnicy to koszt dla każdego podatnika.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s