Czy ‚obietnice wyborcze’ to zamaskowane propozycje korupcyjne?

Dużymi krokami zbliżają się wybory samorządowe w listopadzie 2014. Przy tej okazji warto zapytać przeciętnego obywatela czy zagłosowałby na polityka, który w swoim programie wyborczym w sposób oficjalny i bez specjalnego skrępowania składa propozycje korupcyjne. Większość bez wachania odpowiedziałoby, że nie. “Co za bezczelność, żeby w programach wyborczych proponować korupcję? Kiedyś przynajmniej robili to dyskretnie…” pomyślałaby część wyborców. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Politycy w systemach demokratycznych od zawsze oficjalnie składali, składają i najprawdopodobniej będą składać propozycje korupcyjne, które są częścią ich programów wyborczych, a które najczęściej dzienikarze eufemistycznie określają jako ‚obietnice wyborcze’.

Zastanówmy się co najczęściej rozumiemy przez słowo korupcja oraz czy ‚obietnice wyborcze’ to faktycznie tylko zwykłe obietnice polityków, czy w rzeczywistości zamaskowany proceder korupcyjny na masową skalę.

Zacznijmy od przykładu korupcji, który większość z nas bez większego zgodzi się nazwać korupcją.

3348440435_3bdb04d2ee_b

Ryś Rysiński jest wójtem w gminie Jabłonna. W budżecie na rok 2014 wójt zaplanował wybudowanie drogi ekspresowej, która będzie przebiegać przez gminę. Wymagania dotyczące jakości oraz wymaganego okresu prowadzonych budów zostały zapisane w zamówieniu publicznym. Ofertę złożyło kilka firm, najwyższa oferta opiewała na kwotę 250 mln zł, najniższa na kwotę 200 mln zł. Na potrzeby naszego przykładu zakładamy, że wszystkie oferty są jednakowe pod względem jakości oraz wymaganego okresu prowadzonych budów. W takiej sytuacji urzędnik, który działa na korzyść obywateli bez wachania wybierze ofertę najtańszą.

Tadeusz Sprytny, przedsiębiorca, którego oferta opiewa na 250 mln zł a jednocześnie wieloletni znajomy wójta Rysińskiego wiedząc, że jego oferta przegra w oficjalnym przetargu postanawił wpłynąć na decyzję wójta. Tadeusz Sprytny proponuje, że z róznicy miedzy najdroższą ofertą(250mln zł) oraz najtańszą(200mln zł), która wynosi 50mln zł – prywatny ‚portfel’ wójta powiększy się o dodatkowe 20 mln, 30mln to zysk przedsiębiorcy, z którego większość oficjalnie trafi na jego prywatne konto, a część zostanie przeznaczona na bonus dla pracowników. Wójt zgodził się przyjąć ofertę znajomego przedsiębiorcy.

Matematyka tej transakcji przedstawia się następująco:

1) Wójt Rysiński +20mln

2) Przedsiębiorca Sprytny i jego 100 pracowników +30 mln

3) 38 mln obywateli –50 mln

Aby w sposób ogólny opisać korupcję moglibyśmy posłużyć się następującą definicją:

Korupcja to czynność, w którą zaangażowana jest osoba pełniąca funkcję publiczną, w której ta lub/oraz inne osoby uzyskują prywatne korzyści, kosztem interesu wszystkich obywateli.

Słowa klucze to:

1) osoba pełniąca funkcję publiczną

2) prywatne korzyści

3) koszt ponoszony przez wszystkich obywateli

Widzimy, że przykład wójta Rysińskiego oraz Tadeusza Sprytnego jest jak najbardziej przykładem korupcji, ponieważ wszystkie warunki definicji są spełnione.

Osobą pełniącą funkcję publiczną był oczywiście wójt Rysiński, uzyskał on prywatne korzyści w postaci 20mln zł oraz kolejne 30mln zł to prywatne korzyści Tadeusza Sprytnego i jego pracowników, a koszt dla wszystkich obywateli wyniósł 50mln zł.

Zastanówmy się teraz czym są tzw. ‚obietnice wyborcze’…

Kopalnie ‚Jaskółka’, ‚Wiewiórka’ oraz ‚Kukułka’ reprezentują branżę węgla brunatnego. Trzy kopalnie zatrudniają razem dwadzieścia tysięcy pracowników. Niestety kopalnie są nierentowne. Koszty ich prowadzenia(sprzęt górniczy, pensje pracowników) są wyższe niż przychody ze sprzedaży węgla o 50mln zł. Roman Brunatny, polityk wywodzący się z rejonu, w którym znajdują się trzy kopalnie kandyduje w wyborach do Sejmu. Aby uzyskać mandat poselski wystarczy, że zagłosuje na niego 15 tyś wyborców. Roman, jak każdy ‚doświadczony w demokracji’ polityk składa propozycję korupcyjną(czasami również nazywaną obietnicą wyborczą) branży górnicznej. Roman w oficjalnym programie wyborczym partii obiecał, że kopalnie ‚Jaskółka’, ‚Wiewiórka’ oraz ‚Kukułka’ otrzymają dopłaty z budżetu Państwa, które pokryją straty finansowe za ubiegły rok. Podobnie jak w przypadku wójta Rysińskiego, korzyść prywatna dla kopalni zostanie przekazana tylko wtedy gdy poseł Brunatny zostanie wybrany do Sejmu..

Matematyka tej transakcji przedstawia się następująco:

1) Roman Brunatny + mandat poselski(10tyś miesięcznie przez 5 lat, służbowy samochód)

2) Kopalnie ‚Jaskółka’, ‚Wiewiórka’ oraz ‚Kukułka’ +50mln zł

3) 38 mln obywateli -50 mln

Przyjrzyjmy się czy ‚obietnica wyborcza’ posła Brunatnego jest korupcją z punktu widzenia naszej definicji. Osobą pełniącą(lub w przyszłości pełniącą w przypadku sukcesu wyborczego) funkcję publiczną jest oczywiście Roman Brunatny. Uzyskał on prywatne korzyści w postaci głosów pracowników branży węglowej, która umożliwi mu uzyskanie wysokiej pensji posła oraz wszystkich przywilejów związanych z tym stanowiskiem. Druga strona transakcji korupcyjnej czyli kopalnie również otrzymały prywatną korzyść. Pracownicy oraz zarząd kopalni utrzymali pracę pomimo tego, że działalność gospodarcza którą się zajmują przynosi straty. Koszt dotowania niedochodowych kopalni poniosą wszyscy obywatele.

Go To Jail

Jak widać ‚obietnica wyborcza’ posła Brunatnego spełnia wszystkie warunki, aby móc ją bez większego problemu zdefiniować jako oferta korupcyjna. Demokracja jako system, w którym politycy kupują głosy wyborców jest systemem w swojej naturze wypaczonym. Obecne w Polsce prawo ani nie zabrania ani nie karze jawnego procederu korupcyjnego ukrytego pod przykrywką ‚obietnic wyborczych’.

Dotowanie spółek przynoszących straty to tylko jeden z przykładów jawnego, oraz legalnego procederu korupcyjnego na masową skalę. Inne przykłady to firmy, które działają na rynku na którym nałożone są cła importowe, albo przedsiębiorstwa eksportowe, które korzystają z dopłat z budżetu. W następnym blogu postaram się szczegółowo wymienić oraz opisać różne przykłady zalegalizowanej korupcji. Przyjrzę się również programom partii aby pokazać, że większość programów aż kipi od legalnych propozycji korupcyjnych.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub nas na facebook’u: https://www.facebook.com/freedomhubpl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s